Könnyített: Gesztenyés alagút

  • 2015.11.30.
  • 7


Imádom télen a gesztenyés süteményeket, a gesztenyepüré és a gesztenyetorta viszont halálra untat. Ezért hát azon törtem a fejem, hogyan alakíthatnám át Lujza dédnagyanyám receptjét. Ő arról volt híres, hogy soha semmit sem sajnált ki semmiből. Ha egy recept 10 tojást írt egy süteményhez, ő biztosan 11-et tett bele. Ha az emlékezetem nem csal, ő a gesztenyeroládot úgy készítette, hogy kinyújtotta a gesztenyemasszát, megkente sűrű étcsokoládé krémmel, és feltekerte, szeletelte. Imádtuk.
Habár én is azokat a tortákat szeretem, amik súlyos kilókat nyomnak, és köztudottan nagy hódolója vagyok a tömény süteményeknek, ezen a recepten mégis kicsit könnyíteni szerettem volna. Így született meg ez az alagút, könnyű mogyorós-kakaós, gluténmentes piskótával, narancslikőrös tejszínhabbal, francia gesztenyekrémmel és magyar gesztenyepürével. (A francia gesztenyekrém üvegére a Lidlben akadtam rá, és rettenetesen megörültem, mert eddig konzerv formában hozattam néhanapján Franciaországból a nagynénikémmel, de azért bármennyit az ő bőröndje sem bírt el.)
A cukrászdában az elmúlt két hét nagy kedvence lett ez a sütemény. Ha eddig nem jutottatok el, hogy megkóstoljátok, most legalább otthon megcsinálhatjátok. Csak annyit mondok, hogy nálunk akkora kedvenc lett, hogy ha addigra nem találok ki véletlenül egy még kedvencebbet, a családom kívánságára ez kerül majd a karácsonyi asztalra.
Gesztenyés alagút
(10 szelet)
a tésztához:
ennek a fatörzsnek a gluténmentes tésztája mandula helyett törökmogyoróval készítve
a töltelékhez:
200 g gesztenyemassza
100 g gesztenyekrém
350 g habtejszín
350 g mascarpone
1 ek porcukor
2 ek narancslikőr (pl. Cointreau vagy Triple Sec)
1 ek kandírozott narancshéj kockák (elhagyható)
a mázhoz:
150 g étcsokoládé (70 %-os)
150 g habtejszín
Először a tésztát sütöm meg a fent hivatkozott recept szerint.
Ha kihűlt, előveszek egy szögletes gyümölcskenyér-formát, és egy éles késsel körberajzolom az oldalait a tésztán. Csak a két vége maradhat ki, azt nem fogom használni. Kell viszont tészta a nyitott felére is, mert ha kifordítom a sütit a formából, ez lesz az alagút alja.
A formát frissentartó fóliával kibélelem. Belehelyezem a tésztából kivágott darabokat, minden oldalára a megfelelőt. Így már mehet is a töltés.
Magam mellé készítek mindent, ami a töltéshez kell. A gesztenyemasszából akkora hengert formálok, ami pont végigér a formán. A tejszínből, a mascarponéból és a porcukorból elektromos habverővel kemény habot verek, amibe a végén belekeverem a narancslikőrt és a kandírozott narancsot is, ha használok. Habzsákba töltöm.
A kibélelt formában a tésztarétegeket megkenem a gesztenyekrémmel. Félig megtöltöm a formát a habbal, és a közepébe helyezem a gesztenyés hengert. Teletöltöm a formát a maradék habbal, és végül lezárom az aljára (v. tetejére, attól függ, honnan nézzük) illő tésztadarabbal. Pár órára hűtőbe teszem, hogy összeálljon.
Mielőtt kivenném a hűtőből a sütit, elkészítem a mázat. A tejszínt felforralom, és az étcsokoládéra öntöm. Simára keverem.
Kifordítom a formából a megdermedt süteményt, és lehúzom róla a frissentartó fóliát. Ráöntöm a csokoládémázat, hogy szép egyenletesen elterüljön rajta. Visszateszem a hűtőbe fél órára. Ha a máz is megdermedt rajta, szeletelem.
A mogyoró egészen finomra darálásában a Russel Hobbs Illumina konyhai robotgép segítette a munkámat, míg a tökéletes állagú habot a Russel Hobbs Illumina kézi mixernek köszönhetem. (x)