Mennyei kovászos lepény wrap

  • 2019.03.29.
  • 9

Egy ideje már egy kovászos kenyeret sütő csoport tagja vagyok. Hihetetlenül sokat tanultam már a kenyérsütésről és a kovászról itt. Vannak kisebb-nagyobb sikereim, szép kenyereim, de még bőven kezdő vagyok és akad még mit tanulnom.
A Kovász Labor receptjét használtam
a lepények elkészítéséhez. Csupán egy-két pontot módosítottam, a tészta tökéletes. A fenti linkre kattintva részletes fotókat is találhattok az elkészítésről, sőt teljes kiőrlésű verzióra is kaphattok tippeket. Most az én változatom következik. A recept alatt a wrap történetéről is olvashattok.Elkészítési idő: 30 percHozzávalók 16 db lepényhez:60 dkg liszt25 dkg kovász
35 dkg víz5 dkg olaj2 dkg sóHozzávalók a töltelékhez:1 db tojás3 szelet csirkemell sonka
3 dkg edami sajt➽ Egy edénybe belemérjük a kovászt, a lisztet, a vizet, az olajat és a sót. Addig dagasztjuk ameddig jól formázható, közepesen kemény tésztát nem kapunk. Én gyorsan beleraktam a robotgép táljába a hozzávalókat és a dagasztókar segítségével pár perc alatt el is készült a tészta. Ha nem állna össze a tészta olyan könnyen, akkor adjunk még hozzá vizet. Ha pedig túl lágy, akkor még lisztet. Sajnos sok minden függ a liszt minőségétől.➽ Amikor összeáll a tészta, lemérjük az egész mennyiséget és 16 egyenlő részre osztjuk. Általában mérlegen kimérem, de szemmértékre is lehet dolgozni. Kicsi gombócokat formázunk belőlük.➽ Enyhén lisztezett felületen serpenyő nagyságú tésztákat nyújtunk.➽ Forró, SZÁRAZ!!! serpenyőbe tesszük a kinyújtott tésztát. Oldalanként 1-2 perc alatt megsütjük a lepényeket és egy tányérra tesszük. Én átforgatom általában a lepénytornyot (lentre kerülnek a forrók, fentre puhább, hidegebbek). Fogyasztáskor az alsók egy kicsit megpuhulnak a gőztől.➽ A nyers tészta eláll a hűtőben pár napig. A kisült lepényeket pedig befagyaszthatjuk.
➽ Már csak a töltés marad hátra. Egy egész tojást felverünk. Meleg serpenyőbe öntjük azt (kb. akkora legyen, mint a lepény), azonnal ráteszünk 3 szelet sonkát, majd egyenletesen megszórjuk kb. 3 dkg reszel sajttal és a lepényt a sajt tetejére helyezzük. Egy percig így sütjük még, majd egy deszkára borítjuk és még melegen feltekerjük a kovászos lepényünket.
➽ Aki nem akar a töltelékkel bajlódni tehet bele zöldségeket, sonkát, sajtot vagy éppen pirított fűszeres ragut, darált húst, sült csirkemellet és egy nagy adag ízesített joghurttal meglocsolhatjuk mindezt. Legyetek kreatívak!

MI A WRAP?A wrap szó Amerikából ered az 1980-as évekből. A mexikói burrito-ra használták ezt az elnevezést. Az angol wrap szó jelentése burkol, becsomagol. Innen már érthető a név. Igazi street food.Több történet is kering a wrap megalkotásáról és elterjedéséről. Leszögezhető, hogy Californiából származik a wrap és az 1990-es évekre terjedt el.
1980-as évek elején a dél-kaliforniai "I Love Juicy" gyorsétteremlánc szolgált fel ilyen ételt.A kaliforniai Valentine's 1990-től írásos bizonyítékok alapján már árusított wrapot.
A másik leírásban Bobby Valentine híres baseball menedzser nevéhez kötik.
A következőben egy Beth Dolan cunnecticut-i pincérnőhöz kapcsolják, aki így mentette meg a gyorsétkezde becsületét, amikor elfogyott a kenyér.
A világhír felé pedig 1995-ben indult a wrap san francisco-i World Wrap étteremlánc első üzletével.
Röviden egy palacsintához hasonló tészta, amelyet megtöltenek és feltekernek. De ennél sokkal több és izgalmasabb.
A töltelék igen változatos. Általában hús, zöldség és valamilyen szósz kerül a tekercsbe.
Minden népcsoportnak megvan a maga verziója, lásd spanyol tortilla, görög pita, mexikói burrito, törökök és a Közel-Keleten élőknél lavash...
Már az ősember is készített kövön sütött lepényeket, tehát a fenti népek gasztrotörténelmében sem újak ezek az ételek.
A magyarok lepény vagy lepénykenyér néven készítenek hasonló és a paraszti étkezési kultúrához köthető, amelyet vagy zsírral vagy tejföllel kentek meg. Félbehajtva is fogyasztották. Manapság is ismert változata a sparhelten sült lepény. Bővebben
Kisbán Eszter összefoglalójából nyerhettek bővebb információt a hazai lepénykenyérről.